Mieszkanie do remontu – czy warto?

Na rynku nieruchomości w Radomiu pojawia się coraz więcej mieszkań do generalnego remontu, lub porządnego odświeżenia. Jednak czy taka inwestycja przyniesie więcej oszczędności, czy kłopotów?

Bezsprzeczną zaletą mieszkań, które wymagają remontu, jest ich niska cena. To, że konieczne jest przeprowadzenie ważnych zmian na wstępie sprawia, że otwiera się wiele możliwości: nowych pomysłów na aranżację i całkowitą personalizację wnętrza. Minusem jest konieczność uzbrojenia się w cierpliwość, zanim zajmie się nowe lokum. Kompleksowe wykończenie mieszkania przez doświadczoną ekipę może zająć kilka, do kilkunastu tygodni, zależnie od zakresu prac. Samodzielne wykańczanie wymaga jeszcze więcej czasu.  

Inne aspekty, na które należy zwrócić uwagę, to: stan budynku, w którym znaleźliśmy mieszkanie. Jeśli cały budynek znajduje się w złym stanie technicznym, należy wziąć pod uwagę ewentualne podwyżki czynszu lub konieczność inwestycji w remont całego budynku. Jeśli rozważamy zmianę mieszkania za jakiś czas, warto wziąć pod uwagę konkretną lokalizację (w samym Radomiu lub okolicy), skomunikowanie, lokalny plan zagospodarowania.

Aby ostateczny rezultat był zachwycający i rzeczywiście się opłacał, kluczowym elementem staje się racjonalna wycena i profesjonalne wykonanie wszystkich zaplanowanych prac. Bardzo ważne jest wybranie wprawnej ekipy, która jest w stanie rzetelnie ocenić, jaki nakład finansowy i czasowy należy włożyć w wybrane mieszkanie. Dokładnie: wybrane, gdyż dokonywanie oceny stanu mieszkania do remontu i wyceny dopiero po dokonaniu zakupu może spowodować, że będziemy niemile zaskoczeni. Gdy jesteśmy na etapie podejmowania decyzji o zakupie, specjalistyczne oględziny mogą spowodować, że przemyślimy ponownie nasz wybór lub… będziemy mieli argument do negocjacji ceny nieruchomości. Znając orientacyjną kwotę za remont oszacowanie, czy taki zakup będzie opłacalny, stanie się bardzo proste.

Najbardziej czasochłonne i wymagające najwyższego wkładu finansowego modernizacje to wymiana instalacji: elektrycznej, hydraulicznej, sanitarnej, cieplnej. W następnej kolejności wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, montaż płytek ceramicznych… Poza kosztami remontu, należy doliczyć koszt wyposażenia pomieszczeń w meble i dodatki.

Jeśli mieszkanie wymaga generalnego remontu, warto rozważyć zatrudnienie projektanta wnętrz, który pomoże wybrać styl wykończeń i poprowadzi przyszłego właściciela przez wszystkie etapy planowania, nawiązania współpracy z firmą (lub firmami) remontową, wyboru materiałów i elementów wyposażenia poszczególnych pomieszczeń.

Wybór ekipy remontowej to podstawa sukcesu każdego remontu i modernizacji. Najczęściej dobrze jest skorzystać z firmy, którą polecają inni, z najbliższej okolicy (sam dojazd do Radomia może zająć cenny czas). Dokładna wycena i sporządzenie umowy z precyzyjnymi zapisami to swoista gwarancja dla każdego klienta. Opłacalne jest zatrudnienie ekipy, która zajmie się mieszkaniem kompleksowo: instalacjami, malowaniem, remontem łazienki i kuchni.   

Zakup mieszkania do remontu może stać się opłacalną inwestycją lub stać się drogą do szybszego zamieszkania „na swoim. Warto się do niego starannie przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *