Klasyczne zlecenia

Pewnie zastanawiają się Państwo co kryje się pod enigmatycznym sformułowaniem „klasyczny remont” ?

Jest to określenie pochodzące z naszego żargonu. Nazywamy tak remonty mieszkań w blokach z lat 70 i 80
Niezależnie od dzielnicy, czy nawet miasta, wszystkie cztery kąty są do siebie podobne. Pojawiają się w nich te same rozwiązania budowlane, w tym identyczny rozkład pomieszczeń, oraz zbliżone problemy logistyczne i budowlane.

Problemy logistyczne

Łazienki i inne pomieszczenia w takich mieszkaniach nie są największego metrażu. Trudnością jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, tak aby zmieścić wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, pralkę i niewielką szafkę łazienkową,   i zachowanie pełnej funkcjonalności pomieszczenia.

Dodatkowe utrudnienia i ciekawe przypadki to:

  • Inny aspekt niewielkiej przestrzeni w mieszkaniach i na klatkach schodowych.
    Najczęściej problem wychodzi na jaw, gdy przyjeżdża ekipa remontowa , a chwile później pojawiają się materiały budowlane (Płyty karton-gips 260×120, klej i cement worki po 25 kg, płytki, profile 3m, kabiny prysznicowe, brodzik, fugi itp. itd.).
    Zdarza się, że pojawia się wtedy zdziwienie, a zaraz po nim retoryczne pytanie właścicieli: Gdzie my to wszystko zmieścimy?
  • Właściciel nie przewidział, że powstanie trochę gruzu… (Takie łazienki „generują” od kilku do kilkunastu trzydziestokilowych worków gruzu)… i wydawało mu się, że jest w stanie systematycznie to „upłynniać” (proszę spojrzeć punkt wyżej)
  • Zachowanie względnej funkcjonalności mieszkania w czasie trwania remontu, a w szczególności toalety. (W szczególności jeśli pojawiły się dwa powyższe przypadki)

Problemy budowlane

Współcześnie korzysta się z zupełnie innych rozwiązań technologicznych, niż to miało miejsce trzydzieści, czterdzieści lat temu. W przypadku gdy od tego czasu nie był przeprowadzony remont (naprawdę mieliśmy już takie przypadki) konieczna jest renowacja całej instalacji hydraulicznej. Rury nie spełniają już swoich pierwotnych zdań, nie są odpowiednio rozmieszczone itp.
W mieszkaniach, które miały już remont za sobą jest zdecydowanie mniej pracy. Instalacja spełnia przynajmniej część wytycznych, firma budowlana wykonująca remont nie zostawiła następcom żadnych niespodzianek (co często się zdarza w starym budownictwie), oraz przygotowała mieszkanie na ewentualną dalszą renowację.

 

Czy takie remonty są trudne ?

Poza wymienionymi ciekawostkami, nie różnią się niczym od mieszkań z nowego budownictwa i w obu przypadkach remont przebiega podobnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *