Sztuczki wizualne

Mała łazienka jest zmorą. Wolnej przestrzeni jest jak na lekarstwo. Wszystkie sprzęty i sanitariaty trzeba upychać po kątach, ale ostatecznie – roszady niewiele dają. Nadal nie ma gdzie się ruszyć, a wszystko wydaję się małe i przytłaczające.

 

Jest kilka sposób na to żeby stworzyć wrażenie większej łazienki. Chciałbym podzielić się swoimi uwagami, z nadzieją, że pomoże to komuś przy planowaniu lub projektowaniu łazienki.

1. Kolorystyka.

Bardzo ważne jest zadbanie o jasne odcienie w łazience. Stworzy to wrażenie spokoju, czystości i otwartości. Pomieszczenie będzie się wydawać większe, oraz przyjaźniejsze. Warto jednak uważać z kolorystyką, mogą się zdarzyć, że np. łazienka w białym kolorze będzie przypominać salę szpitalną lub laboratorium.

2. Wybór dużych płytek

Wbrew powszechnemu przekonaniu, można stosować w łazience duże płytki. Odpowiednio dobrane wspaniale komponują się z wystrojem łazienki. Dodatkowo można kupić płytki prostokątne i układać je poziomo. Wizualnie łazienka będzie wyglądać na większą i obszerniejszą.

2.a Zawsze można zastosować lustrzane płytki na przeciwległych ścianach. Pomieszczenie zostanie w ten sposób zwielokrotnione i zdecydowanie będzie się wydawać większe. Jest to jednak opcja dla odważnych.

 

2b. Zastosowanie ciemnych płytek jako pasów na jasnych ścianach.

 

2c. Płytki na podłodze ułożone w caro.

 

3. Zostawienie niewielkiego paska na ścianie pomalowanego w kolorze sufitu.
Jest to rozwiązanie, które odpowiednio wkomponowane w wystrój łazienki pozwala optycznie zwiększyć jej wysokość. Jednak podjęcie takiej decyzji musi być uzasadnione i projektant / właściciel powinien mieć już wizję całego pomieszczenia, a nie stosować się do rad w ciemno. Zabieg może nie współgrać zresztą pomieszczenia.

 

4. Montaż kabiny bez brodzikowej.

Tradycyjne kabiny, czyli zestaw z brodzikiem, (raczej niezależnie od modelu) jest stosunkowo duży. Moim zdaniem część kabin prysznicowych prezentuję się jak pomnik, przez co skupia na sobie uwagę osób odwiedzających łazienkę i wizualnie zmniejsza łazienkę.
Proponowanym przeze mnie rozwiązaniem jest kabina bez brodzika umieszczona w rogu łazienki z dużą szybą.

 

5. Oświetlenie

 

Należy zrezygnować z jednego centralnego oświetlenia na rzecz kilku mniejszych odpowiednio rozmieszczonych w pomieszczeniu. Rozświetlona łazienka będzie wydawać się większa.

 

6. Fugi różnej grubości

 

Ciekawy efekt wizualny można uzyskać stosując fugi pionowe i poziome o różnej szerokości i różnym kolorze. W ten sposób można wydłużyć, poszerzyć lub zwiększyć łazienkę.

 

7. Materiały odbijające światło

 

Zastosowanie elementów dekoracyjnych, czy też wykończeniowych, które są błyszczące, odblaskowe itp. optycznie powiększają łazienkę. Odpowiednio dobierając elementy można osiągnąć ciekawe efekty.

 

8. Szklane półki

 

W małych łazienkach można za zastąpić duże, wykończone płytkami półki, mniejszymi, które dodatkowo podświetlone mogą idealnie skomponować się z otoczeniem.

 

9. Zastosowanie luster.

 

Wykorzystanie kilku z przedstawionych pomysłów, powinno pomóc optycznie powiększyć łazienkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *